HomeAkademiaAnaliza TechnicznaIndykatory i emocje

Indykatory i emocje

Dzisiejszy artykuł poświęcimy na istotne tematy jakimi są wskaźniki i emocje w Tradingu. Od dawna wiadomo, że w Internecie można znaleźć wiele wskaźników, można je wszystkie liczyć spokojnie w tysiącach sztuk. Najczęściej sprzedawane wskaźniki „działające jako samodzielne” to w większości przypadków zwykłe oszustwo. Prawdziwy trader opiera się na kilku wskaźnikach jednocześnie które generują dla niego nie tylko sygnały ale i potwierdzenia, a przecież w skutecznym trading chodzi głównie o to aby zminimalizować ryzyko i zwiększyć prawdopodobieństwo, nie prawda?

Ile wskaźników stosować?

Możemy już przejść do bardziej profesjonalnego określenia wskaźników – indykatory. Nie ma ściśle określonej liczby indykatorów które w połączeniu ze sobą staną się kurą znoszącą złote jajka. W naszej akademii opieramy się przynajmniej na 3 indykatorach które zbudowane są wielu innych. Najważniejsze dla Ciebie jest zapamiętanie tej jednej domeny: Nie da się zarobić na giełdzie stosując tylko jeden wskaźnik, być może w krótszej perspektywie czasu jest to wykonalne ale nie przy działaniu długofalowym. Przecież nie chcemy wygenerować fajnego kapitału a później go szybko stracić. Profesjonalny Trader szuka potwierdzenia w przynajmniej dwóch indykatorach najczęściej składających się z kilku innych. Pomysł korzystania z samej średniej kroczącej jako generatora sygnałów wypada dość blado na tle profesjonalnego tradingu. Ilekroć słyszysz opinię o idealnym indykatorze na którym ktoś zarobił kilka tysięcy w ciągu tygodnia to zastanów się przed zakupem czy na pewno stracisz tylko pieniądze wydane na zakup tego indykatora.

Co działa?

Zapamiętaj sobie również to, że nawet kilka sensownych indykatorów i kilka skutecznych strategii nie czynią Cię od razu dobrym traderem. Wszystkie strategie oraz indykatory muszą zostać przez Ciebie skrupulatnie przetestowane na danym aktywie na którym chcesz je wykorzystać. Oznacza to również, że ten sam indykator może bardzo dobrze działać na rynku Krypto a na tradycyjnym rynku Forex mieć skuteczność mniejszą niż rzut monetą. Także wybór indykatora to jedno, drugie to natomiast przetestowanie go i podjęcie decyzji czy w ogóle mamy zamiar go stosować i czy sprawdza się on w naszym przypadku. Bardzo wiele osób zaczynających swoją przygodę a zarówno tych już też zaznajomionych z tradigiem dość często zapomina o tej możliwości, możliwości weryfikacji strategii czy też indykatora, a szkoda. W prawdziwym życiu znajdziesz wielu „ekspertów tradingu” namawiających Cię na inwestycję, skorzystanie z ich „szkoleń” którzy najczęściej, jeśli już w ogóle, uczą Cię podstaw, nawet jeśli ich strategia działa to często nie daje kompletnego zrozumienia rynku – a rynek jest zmienny. Dzisiaj dana strategia działa, jutro już nie.

Emocje

Ilekroć podejmujesz decyzję sprzedaży lub zakupu w oparciu o emocje tylekroć na start jesteś na przegranej pozycji. Jest to złota zasada rynku, nie podejmować decyzji handlowych w oparciu o emocje. Profesjonalni traderzy wierzą, że emocje są jak trucizna. Zakładając i obierając jakąś strategię należy się jej trzymać, skoro już jest założona to oznacza, że też jest już przetestowana, a nie jest czasem tak, że miała ona skuteczność na poziomie np. 80% i dalej się sprawdza? Więc po co z nią walczyć? Cena rośnie lub spada drastycznie i dałoby się więcej zarobić? Co z tego? Jutro też będzie. Już taka jest cecha rynku, że zarabia się na ruchu ceny. To Twoim zadaniem jest zrealizowanie i prowadzenie trade w taki sposób aby osiągnąć swój sukces. Otwieranie trade bez skutecznie przemyślanej strategii jest niczym gra w kasynie, owszem można sporo wygrać ale stracić można również wszystko.

Co omijać?

Trzymaj się z dala od strategii i indykatorów które obiecują zysk na poziomie 100% w miesiąc. To jest po prostu nie możliwe, nie możliwe jest generować taki zysk systematycznie, a przecież chcesz być systematyczny? Zostanie traderem to ciężka i wymagająca praca, na pewno nie zostaniesz traderem po 30 godzinnym kursie online, myślę, że i 300 godzinny też nie wystarczy. Bardzo dużo kursów nastawionych jest na czysty zysk. Naprawdę uważasz, że posiadając strategię która generuje 100% w skali miesiąca ktokolwiek dzieliłby się tą wiedzą? Policzmy 100% w skali miesiąca tylko z 1000 złotych daje po roku 4 096 000 złotych.
"Uczenie się o handlu i kryptowalutach to wszystko, z wyjątkiem łatwego!" - Chris Goldstein

 

Jakie indykatory stosujecie w Akademii?
Głównie opieramy się na trzech naszych indykatorach składających się m. in ze średnich kroczących, momentum, wyprzedania rynku, wykupienia rynku, cashflow, volumenu…. I tak dalej 🙂 Nasze 3 są tak stworzone aby łatwiej  nam się pracowało a efekty były zmaksymalizowane.
Czy macie opracowaną strategię inwestycyjną?
Oczywiście, mamy opracowaną własną strategię stworzoną przez jednych z najlepszych analityków rynku krypto oraz programistów którzy stworzyli nasze indykatory.
Słyszałem, że da się na krypto zarobić milion w miesiąc!
Szczerze mówiąc my też. Pytanie jakim kapitałem? Jest to możliwe. Milion z miliarda to tylko 10% w skali miesiąca a to jest wynik do osiągnięcia. Tak zupełnie poważnie, zadaj to samo pytanie następnym razem.
Czy istnieją fałszywe wskaźniki?
Jest ich nawet więcej niż Ci się wydaje, wiele osób zmienia 2 cyferki/literki w czyimś wskaźniku (stworzonym np. 100 lat temu) i sprzedaje go jako własny – niezastąpiony – najlepszy. Najpierw się naucz jakie wskaźniki już powstały a później zastanów czy ktoś nie chcę Ci sprzedać tego co jest dostępne za darmo. 

Dołącz do naszej społeczności!

Converging Analytics – Trade House z własną opracowaną strategią inwestycyjną. Stworzyliśmy i wdrożyliśmy innowacyjne rozwiązania na rynkach blockchain.

© 2022 Converging Analytics by InFlowSoft. All Rights Reserved.