HomeAkademiaAnaliza TechnicznaPrice Action

Price Action

Temat który w Polsce w ostatnich latach bardzo mocno zyskał na popularności, artykuł ten dotyczy wyjaśnienia czym jest technika zwana po polsku „cena-akcja”. Price action stanowi podstawę wszystkich analiz technicznych wykresów giełdowych, towarowych lub innych aktywów.

Technika Price Action to technika która polega na analizie reakcji ceny i jej zachowania. Korzystać w tym przypadku będziemy tylko i wyłącznie z ceny i będziemy ją dogłębnie analizowali. Wielu traderów krótkoterminowych polega wyłącznie na technice Price Action oraz ekstrapolowanych z niej formacjach i trendach, aby podejmować decyzje handlowe.
Cena to najważniejsza informacja z Analizy technicznej. Jest to przede wszystkim analiza poziomów wsparć i oporu. Najlepiej wyznaczać poziomy cenowe za pomocą tzw. Stref. Połączenie stref wsparć i oporu z połączeniem formacji cenowych, które w połączeniu pozwolą wygenerować skuteczne sygnały.

Czego możesz się dowiedzieć z Price Action?

Price Action można zobaczyć i zinterpretować za pomocą wykresów, które przedstawiają ceny w czasie. Traderzy używają różnych kompozycji wykresów, aby poprawić swoją zdolność do wykrywania i interpretowania trendów (Trend), wybić (Breakout) i odwróceń (Reversal). Wielu traderów korzysta z wykresów świecowych, ponieważ pomagają one lepiej wizualizować ruchy cenowe, wyświetlając wartości otwarcia, maksimum, minimum i zamknięcie w kontekście sesji w górę lub w dół.
W naszej Akademii posługujemy się Price Action w oparciu o formacje świecowe Heiken Ashi 
Oprócz formacji wizualnych na wykresie, wielu analityków technicznych używa danych Price Action podczas obliczania wskaźników technicznych. Celem jest znalezienie porządku w pozornie losowym ruchu ceny. Na przykład wznosząca się formacja (Ascending triangle pattern) trójkąta utworzona przez zastosowanie linii trendu do wykresu price action może być wykorzystana do przewidzenia potencjalnego wybicia, ponieważ akcja cenowa wskazuje, że byki (Bulls) kilkakrotnie próbowały wybić się i za każdym razem nabierały rozpędu (Momentum).
Patterny świecowe, takie jak Harami Cross, Engulfing Pattern, Three White Soldiers są przykładami wizualnie interpretowanej Price Action. Specjalnie stosuję tutaj słownictwo w języku angielskim aby łatwiej było odszukać przytaczanych przykładów samemu.

Ograniczenia Price Action

Najważniejszym ograniczeniem tej techniki jest to, że stosowanie jej samodzielnie może być mocno spekulacyjne. Dlatego najlepiej zastosować ją w połączeniu z innymi technikami analizy technicznej.
Sama interpretacja Price Action jest bardzo subiektywna, bardzo często zdarza się, że dwóch traderów dochodzi do różnych wniosków stosując tę technikę w tym samym momencie dokonywania Analizy Technicznej. Jeden trader może zauważyć trend spadkowy, a inny może sądzić, że akcja cenowa pokazuje potencjalny zwrot w najbliższym czasie. Ważnym jest również interwał na którym Price Action jest stosowana. Należy mieć na uwadze, że Price Action może wskazywać np. na interwale dziennym trend wzrostowy a na interwale H1 może mieć wiele trendów spadkowych.
Zalecamy sprawdzenie na danym instrumencie jak zachowywała się ta technika w przeszłości, z resztą nie tylko ta ale każda obierana strategia powinna być sprawdzona na danych przeszłych – co nie gwarantuje takiej samej skuteczności w przyszłości na tym samym instrumencie.

Czy stosujecie w swojej Akademi Price Action?
Oczywiście! Jest to jeden ze składników naszej strategii. Podczas zajęć w naszej Akademii skrupulatnie wskazujemy na zastosowanie tej techniki, gdzie i jak z niej skorzystać oraz jakie z niej płyną sygnały.
Czy Price Action jest dobre do Swing Trading?
Ogólnie rzecz biorąc, Price Action jest dobre dla swing traderów, ponieważ mogą oni identyfikować wahania w górę, w dół i odpowiednio handlować.
Co to jest Bullish Price Action?
Jest to wskaźnik dający pozytywne sygnały, że cena jest ukierunkowana na przyszłe wzrosty Dokładnie, jeden byczy trend jest często definiowany przez „wyższe szczyty” i „wyższe dołki”, tworzące rosnący trójkąt. Oznacza to, że Price Action niedawno przekroczyła wysoką cenę, ale pozostała wyższa niż ostatnia niska cena.
Jak mogę skorzystać z Price Action?
Wielu traderów używa wykresów świecowych do wykreślenia wcześniejszej Price Action, a następnie wykreślenia potencjalnych wzorców wybicia i odwrócenia.  Chociaż wcześniejsza Price Action nie gwarantuje przyszłych wyników, inwestorzy często analizują historyczne wzorce aby lepiej zrozumieć, gdzie cena może się przenieść w przyszłości.

Dołącz do naszej społeczności!

Converging Analytics – Trade House z własną opracowaną strategią inwestycyjną. Stworzyliśmy i wdrożyliśmy innowacyjne rozwiązania na rynkach blockchain.

© 2022 Converging Analytics by InFlowSoft. All Rights Reserved.