HomeAkademiaAnaliza TechnicznaZrozumieć analizę techniczną

Zrozumieć analizę techniczną

Analiza techniczna to badanie ruchu cen, poziomów wsparcia i oporu, stosowanie wszelkiego rodzaju patternów i strategii. Analizując przeszłe zachowanie ceny na rynku, głównie za pomocą wykresów i wskaźników, inwestorzy mogą przewidzieć przyszły kierunek cen.

Świat analizy technicznej rozwija się w zawrotnym tempie. Kilka lat temu wyszukując w Internecie hasła „analiza techniczna” mogliśmy znaleźć. 206 milionów wyników Dziś uzyskamy ich 1,36 miliarda.

Analiza techniczna ma na celu pomóc Ci w obserwowaniu cen w nowy sposób i podejmowaniu decyzji bazujących na uzasadnionych oczekiwaniach dotyczących kierunku, w jakim rynek pociągnie cenę.

Aby zostać analitykiem, musisz nauczyć się kreślić linie na swoim wykresie cen i zdobyć się na odwagę składania zleceń kupna (long) i sprzedaży (short)

W tym celu polecamy Tradingview – Zespół CA

Rozpocznij swoją ścieżkę nauki AT

Na pewno będzie Ci ciężko uznać rysowanie linii na wykresie za ściśle naukowe podejście w jakimkolwiek znaczeniu tego słowa, jednakże to dzięki naukowemu podejściu badacze potrafią przewidzieć zdarzenia w świecie realnym, a Ty będziesz mógł przewidzieć zachowanie ceny w przyszłości na rynku Blockchain. 

Analiza Techniczna  (w skrócie AT) cen i zakresu ruchów oraz innych walorów jest w tym sensie naukowa, że zakłada systematyczną obserwację ceny za pomocą wielu różnorakich narzędzi oraz strategii w celu stworzenia indywidualnej hipotezy a następnie przetestowanie jej wielokrotnie aby sprawdzić jej skuteczność. 

Wykres prawdę Ci powie

Wykres cen jest głównym miejscem pracy dla analityka technicznego. Sporo specjalistów pracuje wyłącznie na matematycznych formułach i operacjach na cenach w celach opracowania probalistycznie optymalnych transakcji. Brzmi skomplikowanie? Na szczęście nie musisz być doktorem ani ze statystyki ani z matematyki. Obecnie dostępne narzędzia pozwalają na zastosowanie wielu formuł matematycznych bez ich obliczania na kartce papieru, ba! nawet nie musisz wiedzieć jak wygląda ich wzór matematyczny (choć ta wiedza pomaga zrozumieć mechanizm działania w wielu przypadkach) Twoim celem jako tradera technicznego jest zidentyfikowanie optymalnego momentu do zakupu/sprzedaży – tak wcześnie jak to jest tylko możliwe.

A wszystko zaczęło się od…

AT to żaden nowomodny styl prowadzenie interesów! Strategia ta rozwija się już od ponad wieku. Niejaki Charles Dow zaobserwował na przełomie XIX i XX wieku, że cena waloru przebija się przez cały terminologiczny bałagan i stanowi jedyną niepodważalną informację, na jakiej możesz polegać, niezależnie od tego co sugerują inne fakty. 

Te obserwacje przypisuje się Dowowi:

  • Ceny przez większość czasu zmieniają się zgodnie z trendem
  • Trend da się zidentyfikować za pomocą powtarzających się formacji, linii wsparcia i oporu
  • Trend utrzymuje się do momentu, gdy zostanie zatrzymany przez jakieś znaczące zdarzenie

Kluczowym wnioskiem jest to, że traderzy bazowali na AT na długo przed pojawieniem się Internetu i narzędzi jakie ze sobą przyniósł, więc nie jest to przelotna moda, która niebawem przeminie. 

Teorię Dowa rozwinęli Robert D. Edwards i John Magee, których książka Technical Analysis of Stock Trends była pierwszą znaczącą pozycją z frazą „analiza techniczna” w tytule.

Co to jest średni zwrot?
Średnia stopa zwrotu to miara lub wskaźnik, który pomaga inwestorom i analitykom ocenić, jakie zwroty osiągnęły określone akcje lub papiery wartościowe w określonym czasie. W sumie jest to średni zwrot liczony w okresie zainteresowania inwestora.
Co to jest wykres liniowy?
Wykres liniowy łączy różne punkty danych, aby pokazać określone wzorce w określonym horyzoncie czasowym zainteresowania inwestora i może być również znany jako wykres liniowy lub wykres słupkowy. W przypadku inwestorów dane są wykorzystywane do tworzenia wizualnej reprezentacji historycznych ruchów cen.
Czym jest siła względna?
Względna siła polega na wybieraniu inwestycji, które osiągają lepsze wyniki na rynku i jest wykorzystywana przez analityków technicznych i inwestorów do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Inwestorzy w oparciu o siłę względną generalnie wierzą, że trend będzie się utrzymywał, dlatego czasami określa się ich mianem inwestorów momentum
Co to jest wykres kija hokejowego?
W kręgach handlowych wykres kija od hokeja to wykres liniowy ceny, który przedstawia gwałtowny wzrost cen po krótkim okresie stabilności. Jak można się domyślić, ilustruje to wykres, który wygląda jak kij hokejowy z krótkim, zakrzywionym ostrzem, przymocowanym do długiego kija, który wznosi się pod kątem.

Dołącz do naszej społeczności!

Converging Analytics – Trade House z własną opracowaną strategią inwestycyjną. Stworzyliśmy i wdrożyliśmy innowacyjne rozwiązania na rynkach blockchain.

© 2022 Converging Analytics by InFlowSoft. All Rights Reserved.